Hostitelská rodina

Hostitelská rodina pro kocourka

 

Pro koho je hostitelská rodina určena?

Je to nabídka pro ty, kteří  touží po kocourkovi tohoto úžasného plemene, ale kterým se zdá pořizovací cena ragdollů příliš vysoká a raději by investovali do kvalitní péče pro svého mazlíčka. Samozřejmě, je potřeba si uvědomit, že kvalitní krmivo a různé vybavení pro kočky, nejsou levnou záležitostí.

 

Co to vlastně je?

Ve Skandinávských zemích , Beneluxu a Spojených státech je tento způsob spolupráce s chovatelem poměrně častý. Chovatel najde kocourkovi nový domov- hostitele,  který dostane kocourka zdarma do péče. Po předem dohodnuté době přejde kocourek do vlastnictví hostitele.

Pro lepší představu uvedu konkrétní příklad:
 

Vy od nás dostanete zdarma kocourka do péče, my ho u vás budeme mít "na byt a stravu" a budeme ho používat jako krycího kocourka po dobu, na které se předem dohodneme (např. 5let). Po uplynutí této doby (5 let) bude kocourek na naše náklady kastrován a vám přejde kocourek zdarma do vlastnictví jako váš mazlíček.

 

Výhody pro kocourka

Pokud je některá z koček v říji a nemůže být nakryta, musí se kocourek od ní na dočasnou dobu oddělit. To vede k tomu, že se trápí, cítí kočičku, nešťastně mňouká a téměř nežere a špatně prospívá.

V hostitelské rodině tento problém není, kocourek není mezi pohlavně aktivními kočkami, necítí je. Také území je pouze jeho a ztrácí tak potřebu značkovat.

 

Hostitelská rodina velkou měrou přispívá ke zdraví a pohodě koček. Není dobré, je-li příliš koček pohromadě. Díky tomu u nich často dochází ke stresu a také hygiena je pak velice náročná. Stres z velkého množství společně žijících koček může vést k poruchám chování , např. značkování nebo čůrání mimo kočičí WC, k agresivitě.

 

 

Podmínky pro hostitele
  • náklady spojené s pářením, výstavami a další výdaje týkající se chovu, případnou pozdější kastraci hradí chovatel
  • výlohy za péči o kočku hradí hostitel
  • po dohodnutou dobu je kocourek ve vlastnictví chovatele, po té přechází jako mazlíček (vykastrovaný) do vlastnictví hostitele
  • krytí zajišťuje chovatel, hostitel v žádném případě nesmí sám poskytovat kocoura na krytí
  • hostitel musí mít zabezpečená okna před vypadnutím nebo jiným zraněním kocoura, kocourek nesmí venku sám volně pobíhat, může užívat  zabezpečený výběh za příznivého počasí
  • kocourek nesmí být ve styku s venkovními kočičkami a dalšími pohlavně aktivními kocoury a kočkami
  • je vhodné, pokud se hostitel společně s chovatelem účastní výstav, ale není podmínkou
  • při špatné péči hrozí hostiteli peněžní pokuta a odebrání kocoura
  • chovatel může navštěvovat kocourka po domluvě s hostitelem
  • podmínky jsou podloženy smlouvou